>

כתובת מלפני 1,600 שנה נחשפה בחפירות ארכיאולוגיות בשרון: “רק אלוהים יעזור”

Image Credits: Photo by Galeb Abu Diab/Israel Antiquities Authority.

 By Aryeh Savir/TPS

ארכיאולוגים ישראלים גילו לאחרונה נחלה ששייכת לשומרוני עשיר מלפני 1,600 שנה. הנחלה, כוללת כתובת נדירה, שמצביעה על התנחלות השומרונים הנרחבת באזור השרון.

כמו במקרים דומים במקומות שונים ברחבי הארץ, התגלית הארכיאולוגית המרתקת הזאת התרחשה במהלך חפירות שנערכו לקראת בניית שכונה חדשה.

“רק אלוהים עוזר לנחלה היפה של האדון אדיוס. אמן”, זו הכתובת בת 1,600 שנה שנמצאה בחפירות רשות העתיקות במושב צור נתן שבמועצה האזורית דרום השרון.

הכתובת בשפה היוונית מתוארכת לראשית המאה ה-5 לספירה, התקופה בה הגיעה ההתנחלות השומרונית לשיא כוחה במישור השרון.

ד”ר חגית טורגה, מנהלת החפירות מטעם רשות העתיקות, אמרה כי הכתובת התגלתה בתוך גת ששימשה לייצור יין. “הגת הזו הייתה חלק מנחלה חקלאית של אדם נכבד בשם אדיוס. אדון הוא תואר כבוד שניתן לבכירים בקהילה, ומעיד על מעמדו החברתי הגבוה של בעליה של הנחלה החקלאית”, אמרה ד”ר טורגה.

“הגת היא השנייה מסוגה בארץ, שבה נתגלה פסיפס הנושא כתובת ברכה המשויכת לשומרונים. גת נוספת נתגלתה לפני מספר שנים באתר אפולוניה בהרצליה. גם מיקומה של הגת, קרוב לראש התל של צור נתן, שבו נתגלו בעבר שרידי בית כנסת שומרוני, מעידה על מעמדו הגבוה של אותו אדיוס”, הוסיפה ד”ר טורגה.

השומרונים הובאו לארץ ישראל על ידי האימפריה האשורית והתיישבו לראשונה על הר גריזים בלב השומרון. עם השנים גדלה האוכלוסייה והתרחבה לאזור דרום השרון. הם שמרו על המנהגים והמסורות המיוחדים, המזכירים מסורות יהודיות רבות. כיום קיימת קהילה שומרונית בהר גריזים ובחולון.

Image Credits: Photo by Galeb Abu Diab/Israel Antiquities Authority.

אתם התקשורת שלנו שתפו!